دانتک و شیلات

سلامت آبزی، رشد بیشتر، تراکم بیشتر و آب کمتر، با نانو حباب‌ها همه را یکجا بخواهید

تمامی موجودات زنده جهت تهیه‌ی انرژی برای رشد، تولید مثل و انجام متابولیسم نیاز به اکسیژن به صورت‌های مختلف دارند. وجود مقدار مناسب اکسیژن در آب برای صنایع مختلف از جمله صنعت آبزیان از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. مصرف‌کنندگان اکسیژن در حوضچه‌های پرورش آبزیان، باکتری‌های موجود در آب، میکروارگانیسم‌ها و ماهی‌ها هستند.
 
کمبود اکسیژن محلول در آب از دلایل عمده‌ای در مرگ و میر ماهی‌ها است. بر این اساس اکسیژن رسانی منظم و پایدار در حیطه نگهداری و پرورش آبزیان، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. میزان کم DO در آب آبزیان منجر به بیماری و عفونت‌های قارچی می‌شود.
 
علاوه بر این در فصول گرم سال دمای آب‌ افزایش پیدا کرده و بر این اساس میزان اکسیژن کمتری نسبت به آب‌های با دمای پایین، در آن قابل نگهداری است. این امر موجب می‌شود که تلفات در ماهیان در ماه‌های گرم سال به دلیل کاهش اکسیژن در آب امری شایع باشد. همچنین افزایش شوری آب منجر به کاهش قدرت نگهداری اکسیژن در آب می‌شود.
 
از طرفی مصرف اکسیژن در ماهی به طور قابل توجهی حین غذا خوردن و بعد از اتمام غذا، افزایش می‌یابد. در شرایطی که امکان تامین مقدار مورد نیاز اکسیژن در زمان غذادهی فراهم نباشد، پرورش دهنده میزان غذادهی را به حداقل می‌رساند که این امر موجب ایحاد خلل در دوره رشد ماهی می‌گردد.
 
آمونیاک از عمده ترین ترکیبات نیتروژنی دفع شده از اکثر ماهیان است که به آسانی با آب ترکیب شده و موجب ایجاد یون آمونیوم می‌شود. یون آمونیوم میزان اکسیژن محلول در آب را کاهش داده و حیات آبزیان را به خطر می‌اندازد. با استفاده از میکروارگانیسم‌ها (باکتری‌ها) در شرایط هوازی می‌توان آمونیاک را به نیتریت و سپس نیتریت را به نیترات (نیتریفیکاسیون) تبدیل کرد. این واکنش‌ها بر اساس فرایند اکسیداسیون بوده و نیاز است که آب غنی از اکسیژن باشد.
تمامی موارد بیان شده در بالا، نشان دهنده اهمیت وجود اکسیژن در آب و نقش موثر آن برای پروش آبزیان است. گروه فنی مهندسی دانتک با بررسی تمامی این موارد و به منظور رفع مشکل تامین اکسیژن  برای آبزی‌پروران، مبادرت به ساخت پمپ های ورتکس دو فازی کرده است. پمپ‌های ورتکس دوفازی با تولید حباب‌های در اندازه میکرو-نانو به راحتی سطح اکسیژن آب را تا مقدار فوق اشباع افزایش می‌دهند و می‌توانند گزینه مناسبی به عنوان تامین کننده اکسیژن استخرها در تمام فصول مختلف سال باشند.
 
این نوع از پمپ با تولید حباب‌های با اندازه بسیار کوچک (نانو حباب‌ها) و در نتیجه افزایش سطح تماس این حبابها نسبت به حجم آنها، بازده انتقال اکسیژن در تمام بخش‌های آب را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد. ماندگاری نانوحباب‌ها در آب منجر به حفظ اکسیژن محلول در آب و دیفیوژن (پخش) سریع اکسیژن  در تمام بخش‌های آب می‌شود.
شیلات

مزایای استفاده از پمپ ورتکس دوفازی در صنعت پرورش آبزیان

_ بهبود هضم و جذب غذا به دلیل حضور اکسیژن در آب (بهبود ضریب تبدیل غذایی به واسطه حضور اکسیژن)
_ جلوگیری از سمی شدن آب توسط مواد دفع شده از آبزیان
_ حفظ سلامت، رشد و نشاط بیشتر ماهی
_ افزایش نرخ رشد آبزیان و کاهش طول دوره‌ی رشد آبزی
_ کاهش دوره انکوباسیون
_ کاهش در هزینه مصرف مواد مغذی برای افزایش وزن آبزیان
_ نگهداری آبزی بیشتر در واحد حجم و در نتیجه افزایش تولید آبزی در واحد حجم با حضور کافی اکسیژن در آب (پرورش به صورت متراکم)
_ کاهش تلفات و جلوگیری از مرگ و میر آبزیان در استخرها و حوضچه‌های پرورش ماهی در آب‌های گرم و فصل تابستان
_ جلوگیری از اشباعیت گاز نیتروژن در آب
_ گندزدایی آب، تصفیه و تولید اکسیژن با استفاده از گاز ازن (از بین بردن انواع آلودگی‌های میکروبی)
 
در صنعت آبزیان از پمپ ورتکس دوفازی می‌توان در بخش‌های فرایند انکوباسیون تخم ماهی، استخرها و حوضچه‌های پرورش ماهی، سیستم مداربسته آبزی پروری (RAS) و سیستم‌های آکواپونیک (ترکیب توام سیستم پرورش آبزی و پرورش گیاه) استفاده نمود.

ویدیو‌های دانتک:

این سامانه توسط گروه تبلیغاتی فورسی طراحی شده است و تمامی حقوق آن برای دانتک محفوظ است. 

به بالای صفحه بردن