اجزای سیستم آبزی پروری چرخشی

یک سیستم اساسی گردش مجدد از اجزای زیر تشکیل شده است:

  • مخزن ماهی
  • فیلتر مکانیکی
  • فیلتر بیولوژیکی
  • مخزن پمپ
  • پمپ
  • دیگر اجزا (لامپ UV، دستگاه­های اکسیژن دهی، دستگاه­های هوادهی، فیدر، پایش و …)

فیلتر مکانیکی:

در سیستم RAS از فیلتر مکانیکی برای حذف جامدات معلق از جریان آب سیستم استفاده می­شود. این مواد جامد، در درجه اول مواد مدفوع ، به منظور حفظ کیفیت آب نیاز باید حذف شوند. بسته به شرایط فیلتر(های) دارم یا فیلتر(های) رسوبی انتخاب می­کنیم.

فیلتر ته نشینی:

آب جاری شده از مخزن(های) ماهی به طرف مخزن رسوب هدایت می­شود. در این مخزن ذرات جامد و غیر محلول از آب سیستم با استفاده از نیروی جاذبه جدا می­شوند. مخزن رسوب گذاری با یک بسته فیلتر مخصوص پلی پروپیلن سازگار شده پر می­شود. مواد جامد اجازه دارند روی این فیلترها قرار بگیرند. ذرات ته نشین شده در زیر مخزن رسوب لایه­ای از گل و لای ایجاد می­کنند. این سیلت از نظر بیولوژیکی بسیار فعال است: تا 60٪ نیتراتهای تولید شده توسط بیوفیلتر توسط باکتریهای موجود در سیلت به گاز نیتروژن دنیتریفیکاسیون می­شود. بسته به بار تغذیه روی سیستم، مخزن رسوب باید مرتباً تمیز شود. گل و لای و آب برای تمیز کردن به سیستم فاضلاب فاضلاب در مزرعه تخلیه می­شود. پس از این تصفیه مکانیکی، آب سیستم به مرحله فیلتر بعدی می­رود.

فیلتر درام:

آب سیستم حاصل از مخازن ماهی نیز می­تواند با استفاده از فیلتر درام به صورت مکانیکی تمیز شود. مواد جامد معلق به طور مداوم و خودکار از آب سیستم خارج می­شوند و بنابراین فیلتر درام نیازی به نگهداری روزانه ندارد. نکات منفی یک فیلتر درام، نیاز مداوم به برق است. آب سیستم از مخازن ماهی به فیلتر درام جریان پیدا می­کند. در فیلتر درام آب سیستم از صفحه فیلتر عبور می کند (فلش آبی). در این فرآیند، ذرات موجود در آب سیستم توسط صفحه فیلتر مسدود می­شوند. به دلیل گرفتگی صفحه فیلتر، سطح آب داخل طبل بالا می رود. در نتیجه، مکانیسم شستشو شروع به کار می­کند. درام شروع به چرخش می کند و از خارج درام آب با فشار زیاد از نازل­ها از طریق پارچه فیلتر پاشیده می­شود، بدین ترتیب ذرات زائد از صفحه خارج می­شوند. همراه با ذرات زائد، آب در ناودان دور ریخته می­شود. صفحه­های مختلف فیلتر را می­توان بسته به گونه ماهی و اندازه ماهی انتخاب کرد.

فیلتر بیولوژیکی

NH4 یا آمونیوم توسط ماهی در هنگام هضم غذا تولید می­شود. این ماده زائد هضم پروتئین است. آمونیوم برای ماهی­ها سمی است. آمونیوم (NH4) توسط باکتری­های خاصی برای تولید انرژی استفاده می­شود. این باکتری­ها در برج­زیستی سیستم گردش مجدد وجود دارند و NH4 را به نیتریت، NO2، در محیط هوازی تبدیل می­کنند. مانند آمونیوم، نیتریت برای ماهی­ها در سطح بالایی سمی است، اما در حال حاضر با غلظت­های پایین مشکلاتی را ایجاد می­کند. نیتریت همچنین به عنوان منبع انرژی برای باکتری­های خاص در فیلتر بیولوژیکی استفاده می­شود. این باکتری­ها نیتریت را در نیترات نسبتاً بی خطر (NO3) منتقل می­کنند. در سیستم پرورش آبزی چرخشی، قسمت­هایی ایجاد می­شود که این باکتری­ها می­توانند در شرایط مطلوب رشد کنند. مانند برج زیستی و فیلتر بستر متحرک (که به آن فیلتر سرریز نیز می­گویند).

برج زیستی یا برج گاز زدایی

آب سیستم از مخزن پمپ ابتدا به برج بیولوژیکی پمپ می­شود، همچنین به برج چکنده یا گاززدایی نیز معروف است. یک نیروگاه زیستی متشکل از بلوک های فیلتر خالص پلی پروپیلن مناسب برای فیلتراسیون زیستی است. در بالای برج زیستی آب بر روی مواد فیلتر پخش می­شود. آب از طریق بسته­های فیلتر به مخزن ورودی برج زیستی یا مستقیما به مخزن پمپ برمی­گردد. یک بیوفیلم از باکتری­های نیترات دهنده در سطح بسته­های فیلتر

ایجاد می­شود. همچنین می­توان یک برج زیستی به سیستم اضافه کرد تا گازهای محلول (به عنوان مثال CO2) از آب خارج شود. در این صورت، ما در مورد یک برج گاززدایی صحبت می­کنیم.

فیلتر بستر متحرک

فیلتر بیولوژیکی دیگر فیلتر بستر متحرک است. این فیلترها ظرفیت فیلتر بالا با حجم کم دارند. فیلتر بستر متحرک از مخزنی با دستگاه هوادهی تشکیل شده و از مهره­های فیلتر (اشکال و اندازه های مختلف موجود) پر شده است. یک بیوفیلم از باکتری­های نیتریفیکاسیون در سطح دانه­ها رشد می­کند.

دیگر اجزای سیستم آبزی پروری چرخشی

در کنار عنصر اساسی که در بالا توضیح داده شد، موارد دیگری نیز وجود دارد که می­توانند به سیستم پرورش آبزی پروری چرخشی اضافه شوند. مواردی مانند: اشعه ماورا بنفش، دستگاه­های تولید اکسیژن، دستگاه­های هوادهی، فیدر، نظارت و غیره. بسته به نوع ماهی، مواردی را می­توان به سیستم پرورش آبزی پروری چرخشی اضافه کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سامانه توسط گروه تبلیغاتی فورسی طراحی شده است و تمامی حقوق آن برای دانتک محفوظ است. 

به بالای صفحه بردن